Düğün Fotoğrafçısı

Neden Sadece Dış Çekim?

Herkese merhaba, bu yazıda benim için önemli bir konudan bahsedeceğim. Neden sadece dış çekim yapıyoruz? Düğün gününü neden es geçiyoruz? O günün tatlı telaşında, en önemli anlarımızın neden fotoğrafları olmasın? Bu konuyu biraz açalım.

 Ağırlıklı olarak çiftlerimiz sadece dış çekime ve ya dış çekimin yanında düğün klibine odaklanarak ofisimize geliyorlar. Biz çiftlerimize düğün günü çekilmiş fotoğraflardan gösterdiğimiz zaman, çok olumlu bir şekilde yaklaşıyorlar ve genelde bu paketi de alıyorlar. Çiftlerimiz genellikle telefon ve ya mesaj yoluyla bizden fiyat istiyorlar. Bu fiyat istemenin yine odak noktası “dış çekim” oluyor. Bizim amacımız, sizin en özel gününüze ortak olup, belgesel türünde güzel anları yakalamak.

“Belgesel çekim türü nedir?” dersek; her şey doğal akışında devam ederken o anları fotoğraflamak olarak kısaca tanımlayabiliriz. Düğün günü akışında haberiniz bile olmadan o kadar güzel mimikler, anlar oluyor ki bu anları fotoğraflamak bizim için paha biçilemez.

 Hazırlık aşamaları her zaman eğlenceli ve stresli oluyor. Hep bir yetişme telaşı, makyaj nasıl oldu, saç nasıl oldu, duvak nasıl olacak.. Genelde yanınızda en değer verdiğiniz arkadaşlarınız, kuzenleriniz, ablanız ve ya kardeşiniz oluyor. O önemli anlarda fotoğraf makinamız hep elimizde oluyor, tüm amacımız bir güzel mimik, bir kahkaha , tebessüm yakalamak. Sizin bile hatırlamadığınız anınızı yakalamak. Bu sezon çalıştığımız bir çiftten şu şekilde bir geri bildirim almıştık: ” Bizim bile hatırlamadığımız, bilmediğimiz, farkında olmadığımız anların fotoğraflarını görmek gerçekten bizi çok şaşırttı ve memnun etti, çok teşekkür ederiz.” Bu yorumdan sonra yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Sizlerin hayatınızda ilk kez yaşadığınız bu deneyimde yanınızda olup, bu anlara da ortak olmak değişik bir duygu. Bu heyecanı sanırım çok seviyorum. İşimizin en önemli kısmı da belki bu, her çekimde farklı hikayeler ortaya çıkarmayı seviyorum.

 Otel hazırlıkları bize görsel olarak daha fazla kare veriyor. İmkanınız varsa otelde hazırlanmanız çıkacak görsellere olumlu olarak çok etki ediyor. Sizin için de hazırlığı biraz daha kolaylaştırıyor. Arkadaşlarınız hep yanınızda oluyor ve karelere onlar da ortak oluyor. Böyle güzel görseller yakalamak için otel hazırlığını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Düğün sırasında da ekstra fotoğraf çekiminde çok güzel kareler çıkıyor. 2. fotoğrafçı olması demek farklı bir açı, farklı bir gözün dışarıdan daha rahat bir şekilde çalışmasından dolayı çok daha etkileyici fotoğraflar çıkıyor.

İlk çıkış, ilk dans, nikah anı en unutamayacağınız anlar olacaktır. Bu anların fotoğrafları da yine sizi oldukça mutlu edecektir. Göz ardı edilmemesi gereken çekimlerden biri olduğunu düşünüyorum. Düğün mekanlarının anlaşmalı olduğu fotoğrafçılar ile öncesinde konuşup bunun anlaşmasını yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Genelde salon fotoğrafçılarından çıkan fotoğraflar hayal kırıklığı oluyor, şikayet geliyor. Biz de sizi mağdur etmemek adına ve o anların daha güzel fotoğraflanması için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz.

 Sonuca bağlamak gerekirse sadece dış çekime odaklanmak sizin en önemli gününüzde kaçırdığınız anlara sebep oluyor. Düğün gününüzde fotoğraf çekimini bir kenara atmayın. Emin olun sonrasında iyi ki diyeceksiniz.

Dış çekimi her zaman yaptırabilirsiniz fakat düğün gününüzü bir daha yaşama şansınız olmayacak ve sadece fotoğraflarda yaşayacak. Bunun için elinizi taşın altına biraz koymanızı tavsiye ederim.

Umarım seçim yapmanızda yardımcı olabilmişimdir.

Görüşmek üzere.