Düğün Fotoğrafçısı

Dış Çekimi Ne Zaman Yapabiliriz?

Herkese merhaba, en sık karşılaştığımız sorulardan birisi de “Dış Çekimi ne zaman yapmamızı önerirsiniz?”. Bu yazımda sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

Tek bir doğrusu olmayan bir soru bence bu. Açıkçası her çifte göre de cevabı değişiyor. Bizler sizlere artılarını ve eksilerini anlatmaya, tecrübelerimizi size aktarmaya çalışıyoruz ve son karar ise size ait oluyor.

Dış çekim ne zaman yapılır sorusunun 3 cevabı var.

*Düğün Öncesi
*Düğün Günü
*Düğünden Sonra

Tek tek hepsini ele alalım:

Düğün öncesi çekim, çiftlerimizin yaklaşık %60’ının tercih ettiği seçenektir. Pozitif yönlerine bir bakalım;

Hafta içi bir gün belirleyip, düğün günü stresinden uzak bir şekilde çekimleri yapabiliyoruz. Düğün günü genelde herkeste bir stres olabiliyor. Bu da fotoğraflara yansıyor. Pek istediğimiz bir durum değildir. Biz ne kadar işimizi iyi yapmaya çalışsak da, ne kadar iyi ekipman kullansak da sizden iyi bir enerji alamadığımız zaman istediğimiz kareleri elde edemiyoruz.

Mekan seçimi konusunda ise tercihlerimiz çok daha artıyor. Çünkü vakit ile alakalı bir sıkıntımız olmuyor. Saat ayarlamalarımızı yaptıktan sonra istediğimiz mekanlara gidebiliyoruz. Düğün günü bu pek mümkün olmuyor.

Çekim yapacağımız mekanlarda ise hafta içi olduğundan dolayı daha sakin yerler bulabiliyoruz. Hafta sonu çekim yaparken gittiğimiz yerler çok kalabalık olabiliyor. Bu da düğün öncesi çekim seçmemiz için önemli bir etken.

Gün batımı saatleri çok önemlidir. Işığın yumuşadığı, daha yatay geldiği anlar bizim için en önemli saatlerdir. Bu güzel ışığı da düğün öncesi çekimlerde çok güzel şekilde kullanabiliyoruz.

Düğün öncesi çekimin negatif yönlerine bakarsak aslında biz fotoğrafçılar için negatif hiç bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Çiftlerimiz içinse şu gibi negatif durumlar olabiliyor;

Ekstra bir gün tercih edildiği için, fazladan bir gün hazırlanmış olacaksınız. Gelinlerimiz için ekstra bir kuaför masrafı oluyor. Damatlarımız için hazırlanmak pek sorun olmuyor.

Gelinlerimizin en sık sorduğu soru ise “Gelinliğim kirlenir mi?”. Yağmur,çamur vs olmadığı sürece ciddi bir kirlenme olmuyor. Yanınızda gelebilecek, sizinle ilgilenebilecek bir yakınınız olursa size bu konuda da yardımcı olabilir. Şimdiye kadar bu konuda ciddi bir sorun yaşamadık.

Düğün öncesi çekimde negatif olarak başka bir durumla karşılaşmadık. Bu sırada pozitif yönlerinden bahsederken, dolaylı olarak düğün günü çekimin negatif yönlerinden de bahsetmiş olduk.

Düğün günü yapılacak çekimde vakit kısıtlaması oluyor. Maksimum 2 saat ayrılabiliyor. Bu aslında çekim için yeterli bir süre fakat programda yaşanabilecek en ufak bir aksilik bizim süremizi oldukça kısıtlayabiliyor.

Pozitif olarak ise ekstra bir gün hazırlanma masrafınız olmuyor ve çekimi de o günün heyecanı ve güzelliği ile yapmış oluyorsunuz.

Düğün sonrası çekim ise pek tercih ettiğimiz bir çekim değildir çünkü çiftlerimiz düğünden sonra tekrardan hazırlanıp çekim yapmaya biraz üşeniyorlar açıkçası. Pozitif olarak ise kafalarında hiç bir sorun olmadan rahat rahat çekimi gerçekleştiriyorlar.

Sizlere çekim gününüze karar verebilmeniz için kısa ve öz olarak bilgiler vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olacaktır.

Şimdiden Mutluluklar!