Konsept Bahçeleri

2018 yılında duymaya başladık “Konsept Bahçeleri” terimini. Nedir bu derseniz, şöyle başlayalım  yazmaya;

Stüdyoda çekim yaptırmak artık yok, yapan-yaptıran hala vardır ama biz asla tercih etmiyoruz. Haliyle insanlar dışarıda çekim yapıyorlar. Bu öyle bir seviyeye geldi ki artık farklı mekan, farklı ışık, farklı, farklı, her şey farklı olsun isteniyor ama aklınızda olsun çok fark yaratmaya çalışmak bazen gülünesi durumlara yol açabiliyor 🙂 Neyse konumuza dönelim, bu dış çekimler arttıkça artık bazı mekan sahipleri 50-100 TL ücret talep ettiler. Baktılar çiftler çekim için tercih ediyorlar o zaman bu rakamlar özel yerler için 2000 TL’ye kadar çıktı. Hal böyle olunca bu alanda bir pazar oluştu. Takip ettiğim bir kaç yer var, bunlar 2018 de 100 – 150 TL iken 2020 sezonu için 300-350 TL gibi ücret talep ediyorlar.

Ücret kısmını bir kenara bırakalım, bu mekanları kullanmanın artıları ve eksilerine bi bakalım;

+ Düğün günü dış çekimi yaptığınızı farz edersek eğer, gittiğiniz her yer kalabalık oluyor ve tüm gözler üzerinizde olabiliyor. Bu size ciddi bir rahatsızlık verebilir. Nitekim biz bile çok fazla çekim yapmamıza rağmen bu duruma alışmış değiliz. Bu konuda konsept bahçeleri gerçekten hayat kurtarıyor.

+ Kurulu konseptler oluyor, zahmetsizce bunları kullanabiliyorsunuz. Çay, kahve vs hizmetleri de oluyor 🙂

+ Bazılarında kapalı mekan kullanımı da oluyor, yağmurlu günlerde gerçekten çok büyük bir ihtiyaç. Oteller bu konuda çok ciddi ücretler talep edebiliyor.

+ Farklı mekan gezme ihtiyacınız olmadığı için ortalama 1 saatte çekiminizi bitiyor.

–  En büyük ve belki de tek eksi yanı fotoğraflar hep aynı, başka bir çift ile sizin fotoğraflarınız çok yüksek ihtimal birbirine benzeyecek ve özellikle aynı konseptler kullanıldığı için böyle bir problem yaşanabiliyor.

Genel olarak söyleyebileceklerim bunlar. Herkesin düğün organizasyonuna ve şahsi tercihlerine göre bu maddeler değişebilir. Tercih ve karar her şeyde olduğu gibi sizde olacaktır. Ben sadece fikirlerimi paylaşmış oluyorum.

Görüşmek üzere.