Düğün Fotoğrafçısı

Canon’dan Sony’ye Geçtim!

Herkese merhaba! Bir süredir blog yazıları yazmamıştım. Malum sektör yoğun olunca pek fırsat kalmıyor. Şimdi güzel bir haber ile bir yazı yazmak istedim.

2019 ben ve ekibim için gerçekten çok yorucu bir yıl oldu. Özellikle Düğün Hikayesi çekimleri bizi çok yordu. Elimizde 2-3 kiloluk makinaların hissedilen ağırlıkları saatler geçtikçe 10-20-30 kg olarak artıyordu 🙂 Benim için bu çok belirleyici bir etken oldu.

Gelenekselci bir adamım aslında. Hatta Sony aynasızlar çıktığında “bu ne be ufacık, böyle makina mı olur?” gibi tepkiler vermiştim. Etrafımda ki herkesten çok tepki göstermiştim. Canon’u da bırakacağımı hiç bir zaman düşünmedim.

Sony’ye çok yabancı değildim aslında. Video için sony kullanıyorduk. Menü çok karışık geliyordu ama video için çoook da fazla detay ayar yapmamıza gerek kalmıyordu. Tabi ki çok fazla karışık ayarlar var ama kabaca bir makinayı tanımak için benim bir kaç çekimde fotoğraf çekmem gerekiyordu. Sony ile böyle bir tecrübe edinmemiştim.

Bu makinaları nasıl hafifletiriz derken Sony 3. nesil makinaları çıkardı. A73 ve A7R3. İncelemeler vs ortalık yıkılıyor. Banane dedim ya Canon süper, çok memnunum. Tek derdim ağırlık. Bu arada da 10 yıllık falan Canon kullanıcısıyım. Bir şey olmaz diyorum. 3. nesil makinaların incelemelerine bir süre sonra detaylı olarak bakmaya başladım. İnanılmaz! Göz takip diye bir şey var, bu ne dedim böyle ve uzun araştırmalar sonrasında 2020 yılına tamamen Sony ile girmeye karar verdim.

Şuan elimde Sony A73 ve A7R3’üm var. İnanılmaz aletler. Ağırlıklar 600-700 gr. Kullandığım lensler 250 ile 500 gr arasında. Evet ağır lensleri de mevcut ama ben onları şuan için tercih etmiyorum. Bir kaç düğün hikayesinde kullandım ve toplamda 1kg’luk makinalar ile çalışmak gerçekten çok keyifli. Netleme sistemleri zaten inanılmaz. Beni inanılmaz mutlu eden ve çok güvendiğim 2 makinam var. Kafamda bir soru işareti yok. Bizim işimiz de çok önemli durumlardan biridir bu.

2020’ye hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Çok güzel bir yıl olsun sektör için. Her ne kadar dünya için şuanda bunu söyleyemesem de.

Görüşürüz o zaman..