Düğün Fotoğrafçısı

Buzdolabı & Fotoğraf Çekimi

Herkese merhaba, başlık biraz tuhaf değil mi? Nedir bu buzdolabı – fotoğraf mevzusu bir bakalım 🙂

Yazıyı biraz dikkatli okumanızı tavsiye ederim 🙂

Görüşmeye gelen çiftlerim bu mevzuyu bilirler. Genelde fiyat konusunu netleştiremediğimiz çiftlerimiz ile konuşurken bu mevzudan bahsediyorum. Onlar mevzuyu kabaca biliyorlar. Ben burada biraz daha detaylıca konuyu sizlere aktaracağım.

Düğün için hazırlıklar başladığı zaman uzunca bir yapılacaklar-alınacaklar listesi hazırlanır. Tüm çiftler için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte her şey fiyat endeksli çalışır yani tüm seçimleri göz önüne alırken fiyat çok önemli bir etkendir. Çünkü çooook fazla şey alınıyor, hakkınızdır 🙂 Fakat bazı seçimlerinizde fiyatı biraz olsun göz ardı etmeniz gerekebilir. Öncelik verdiğiniz ürün – hizmetlere biraz daha fazla bütçe ayırıp, iyi bir bütçe planlaması yapılması buradaki en kritik nokta bence. Kimisi için televizyon çok önemli iken kimisi için salon takımı çok önemlidir. Ben bu alınacaklar listesinden buzdolabı ve fotoğraf çekimi bütçesi üzerine biraz rakamlarla bilgi vereceğim.

Buzdolabı önemlidir. İlk alınacaklar listesinde, evin direğidir 🙂 Genelde garantisi 2-5 yıldır. 6.yıl gittiğinizde geçmiş olsun, uğraşır durursunuz. Hoş günümüzde garantide olsa bile uğraşıyoruz orası da ayrı bir mevzu. Bugün beyaz eşya ile uğraşan bir kaç arkadaşım ile görüştüm ve aldığım bilgiler doğrultusunda şuan fiyatlara ve tercihlere baktığımız zaman ortalama 3.500 TL ile 5.000 TL arasında bir buzdolabı alıyoruz. Yine bu aldığımız buzdolabını ortalama 10-12 yıl sonra değiştiriyoruz. Çok kaba bir hesapla 3.500 TL/10 yıl = 350 TL bizim 1 yıllık buzdolabı maliyetimiz. Gelin bunu alınacaklar listemizdeki fotoğraf çekimi hizmetine bakalım.

Net bir rakam vermek çok güç bizim için. Çok farklı paketlerimiz mevcut. 1.300-1.500 TL‘ye de anlaşıp dış çekimlerinizi yapabiliriz, ortalama 5.000 TL‘ye anlaşıp, düğün günü fotoğraf hikayesi paketi + düğün klibi gibi bir hizmet de alabilirsiniz. Ortalama 2.000 TL ye hizmet aldığınızı düşünelim. Yaptığımız işin garanti süresi sınırsız. Ömür boyu kullanacağınız albümleriniz oluyor ve fotoğraflarınızın dijital halleri sizde oluyor. Bu özel anların hatıralarını da göz ardı etmemek gerekir. Çocuklarınız hatta torunlarınız bile bu güzel anları görebilecek. 30 yaşında evlendiğimizi ve 70 yaşında hayata veda ettiğimizi düşünelim. ( Allah gecinden versin tabi 🙂 ) Arada 40 sene var. 2.000 TL / 40 yıl = 50 TL yapıyor. Arada çok ciddi bir fark var. 10 yıl için buzdolabına yıllık 350 TL’den 3.500 TL ödemişken, fotoğraf için yıllık 50 TL’den 10 yıl için 500 TL ödemiş oluyorsunuz. Fotoğraf için 5.000 TL ayırdığımızı düşünürsek , 40 yıl dan yıllık 125 TL çıkıyor. Buzdolabı örneği gibi 10 yıl kullandığımızı varsayalım 1250 TL yapıyor. Buzdolabının yarısı bile değil… Sonuç olarak toparlarsak Aldığınız buzdolabını en çok 15 sene kullanıyorsunuz fakat fotoğraflarınız – videolarınız nesilden nesile bile kalıyor. Ben şuan, dedelerimin, anneanne ve babaannemin fotoğraflarını görünce çok mutlu oluyorum, eminim görünce siz de mutlu oluyorsunuzdur. Umarım farkı anlatabilmişimdir.

Bu sebeplerden dolayı bütçe planlaması yaparken fotoğraf çekimi işini küçümsemeyin, neler istediğinizi netleştirip istekleriniz doğrultusunda ofisimize uğrayıp detaylıca görüşmeniz sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Yaptığımız iş çok önemli, sizin en özel gününüzün ömür boyu saklanacak anlarını ölümsüzleştiriyoruz. En özel anlarınıza şahit oluyoruz ve bizim gözümüzden sizi o an ölümsüzleştiriyoruz. Bu noktayı kaçırmamanızı temenni ediyorum.

Önceki yazılarımda da bahsettim, sadece dış çekim yaptırmayı düşünen çiftlerimiz düğün günlerinde ki o güzel anlarını unutuyorlar. O özel günden hiç bir hatıra kalmıyor geriye.

Bu yazıdan sonra umarım bütçe planlamanıza bir göz atarsınız 🙂 Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.